Binlerce Kişi Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Kabrinde Buluştu

Adıyaman’da binlerce kişi, Samsat ilçesinde meftun bulunan Sahabe Safvan Bin Muattal’ın kabrinde buluştu.

Binlerce Kişi Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Kabrinde Buluştu
Binlerce Kişi Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Kabrinde Buluştu
Bu içerik 1003 kez okundu.

Adıyamanlılar Vakfının organizesinde Sahabe Safvan Bin Muattal türbesinde bu yıl ilki düzenlenen anma programına Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sait Aybak ve yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve belde belediye başkanları, STK Başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.  
Binlerce kişi, Adıyamanlılar Vakfı’nın düzenlediği “Safvan’da Buluşalım” programı kapsamında İstanbul’daki Eyüpsultan ile birlikte Türkiye’de meftun olduğu kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Safvan Bin Muattal’ın kabrinde buluşarak bol bol dua etti.
Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, günün anlam ve önemine dair yapılan konuşma, dağıtılan aşura ve okunan ilahi ve ezgilerle devam etti.
Program sonrası Vali Aykut Pekmez ve protokol üyeleri Adıyaman’ın en büyük manevi değeri Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek dua etti. 
Ziyaret sonrası Vali Pekmez ve beraberindeki heyet, Sahabe Safvan Bin Muattal’ın türbesinin bulunduğu yerde yapılan Sahabe Cami inşaatını inceledi. 
Devam eden sahabe projesi tamamen bitirilerek hizmete sunulduğundan dini gecelerde yapılan ibadet ve etkinliklerin burada yapılması amaçlanıyor.
AYDIN’DAN “KÜLLİYE” MÜJDESİ: ERDOĞAN TALİMAT VERDİ
AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise Adıyamanlılara külliye müjdesi verdi.
Yapımına başlanan Safvan Bin Muattal Külliyesinin en yakında bitirileceğini belirten belirten Aydın, "Külliyenin fiziki gerçekleşme oranı yüzde 25 oranında.  Kalan kısmının bitirilmesi 30 milyon TL’ye ihtiyaç var. Konuyu Cumhurbaşkanı’mıza taşıdık. Kendisi zaten baştan beri takip ediyor. Kendisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na talimat verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da ,’O külliyeyi bitirip o bölgeye hediye edeceğiz’ dedi. Süreci takip ediyoruz. En kısa sürede külliyeyi bölgeye kazandıracağız."dedi.
 
AYBAK: 2020'Yİ SAFVAN BİN MUATTAL YILI İLAN ETMEK İSTİYORUZ

Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sait Aybak ise, Türkiye'de kabri kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Safvan bin Muattal'ın Adıyaman için çok önemli bir değer olduğunu belirterek, Safvan bin Muattal'ın yeteri kadar tanıtılmadığını ifade etti.  Yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Aybak, " Buradaki külliyenin yapımında Adıyamanlılar Vakfı olarak öncülük yaptık, böyle bir proje geliştirdik. Safvan Bin Muattal'da her sene bir etkinlik, bir program düzenleyerek hem inanç turizmimize bir katkıda bulunmak, hem de böyle bir değerimize ahde vefa olması açısından tanıtımını yapmak istiyoruz. Bizler bu programı artık her sene tekrarlamayı  düşünüyoruz. Özellikle 2020'yi Safvan Bin Muattal yılı olarak tanıtmak ve böyle bir programın içerisine girmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

-"BURADA ÇOK ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZ YATIYOR"

Türkiye'de kabri kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Safvan bin Muattal'ın Adıyaman için çok önemli bir değer olduğuna değinen Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Sait Aybak, "Burada çok önemli bir değerimiz yatıyor. İslamiyet'in doğuşu zamanında Peygamber Efendimizin bizzat görerek seferlerine katılmış, hadislerini bizlere rivayette bulmuş olan Safvan Bin Muattal'ın mekânındayız. Türkiye'de bulunan sahabelerden kabrinin kesin belli olduğu iki sahabemiz var. Biri Ebu Eyüp El-Ensari ki İstanbul'un Eyüp Sultan ilçesinde, diğeri de Safvan Bin Muattal'dır ki Adıyaman ilimizin Samsat ilçesi hudutları içerisinde medfundur." ifadelerini kullandı.
Safvan bin Muattal'ın yeteri kadar tanıtılmadığını ifade eden Aybak, "Fakat buradaki sahabe Efendimizin fazla insanlara tanıtımı yapılmamış. Bizler Adıyamanlılar Vakfı olarak böyle bir eksiklik gördük. Buradaki külliyenin yapımında Adıyamanlılar Vakfı olarak öncülük yaptık, böyle bir proje geliştirdik. Safvan Bin Muattal'da her sene bir etkinlik, bir program düzenlemek suretiyle hem inanç turizmimize bir katkıda bulunmak, hem de böyle bir değerimize ahde vefa olsun diye bir tanıtımını yapmak istiyoruz. Yaklaşık 2 bin kilometre uzaklıktan gelip İslamiyet'in yayılmasında öncülük yapmış, bir hizmet içerisine girmiş sahabe efendimizin bu tanıtımını yapma bize de fazla bir yük olmasa gerek. Bizler bunu her sene yapacağız, yapmayı düşünüyoruz. Özellikle 2020'yi Safvan Bin Muattal yılı olarak tanıtmak ve böyle bir programın içerisine girmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

-"ADIYAMAN'IN ÜSTÜ KADAR ALTI DA ZENGİNDİR"

Adıyaman'ın manevi değerler yönünden oldukça zengin olduğunu belirten Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu, "2004 yılında Samsat Müftüsü Yavuz Selim Karabayır'ın getirdiği bilgiler çerçevesinde Safvan Bin Muattal'ı tanıtabilmek, onun mücadelesini, onun değerlerini, inançlarını ondaki manevi feyzi tüm insanlıkla tanıştırabilme adına, Safvan Bin Muattal'ı tanıtabilme adına büyük çabalar oldu." dedi.
"Bizim amacımız Safvan Bin Muattal'ı tanıtırken hem manevi feyzinden, isminden, değerlerinden toplumumuzun istifade etmesidir." diyen Göksu daha sonra şöyle devam etti:
"Çünkü Safvan Bin Muattal; bölgemizin birliğine, beraberliğine çok önemli katkı sağlayan manevi önderlerimizdendir. Adıyaman'ın üstü kadar altı da zengindir. Çok değerli şahsiyetler vardır, bunların başında da Safvan Bin Muattal gelmektedir. Hem sahabeyi tanıtmak hem de Adıyaman'ın sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı vermede inanç turizminin ne kadar faydalı olduğunun farkındayız. Benim hayalim; Peygamberler şehri olan Şanlıurfa ile Samsat arasına bir inanç feribotu koyarak Şanlıurfa'ya, Peygamberler şehrini ziyarete gelen herkesin, bu sahabeyi de ziyarete gelmesini sağlayabilmektir. Öncelikle bu fiziki alt yapının bitirilmesi ve projenin tamamlanması lazım."

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500