Besnide Salçalık Biber Telaşı

Adıyaman'ın Besni ilçesinde salçalık biber mevsiminin başlamasıyla birlikte mahallelerde büyük bir yoğunluk başladı.

Besnide Salçalık Biber Telaşı
Besnide Salçalık Biber Telaşı
Bu içerik 974 kez okundu.

Besni sokaklarındaki kadınların büyük bir özveriyle gerçekleştirdikleri biber temizleme işi her yıl olduğu gibi bu yılda öz veriyle devam ediyor.
-BESNİ’YE BİN 500 TON SALÇALIK BİBERİN GELMESİ BEKLENİYOR  Besni sokaklarındaki kadınların toplanarak büyük bir özveriyle gerçekleştirdikleri biber temizleme işi her yıl olduğu gibi bu yılda renkli görüntülere sahne oluyor.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük talep bulan salçalık biber, Pazar yerinde ve gezici araçlarla mahalle aralarında yoğun olarak satılıyor. Satıcılardan edinilen bilgilere göre bu sene sezon bitimine kadar Besni’ye bin 500 ton salçalık biberin gelmesi bekleniyor. Salçalık biber kilogram hesabı ile satışa sunuluyor ve bir torba biber 30 ila 35 kilo arasında değişiyor. Salçalık biberin sezonunun başlamasıyla satışların iyi gittiğini söyleyen satıcılar, biberin kilogramının 3 ile 4 TL arasında satıldığını söyledi. 
Günlük ortalama 5 TIR salçalık biberin geldiği Besni’de biber çekme tesislerinde biberin kilosu 70 kuruşa çekilirken traktör ile mahalle aralarında çekilen biberin ise 20-30 TL arasında çekildiği öğrenildi.

-"BİBER TEMİZLEME İŞİNİ YARDIMLAŞARAK YAPIYORUZ" Salçalık biber yapımının Besni’nin kültürünü yansıttığını ifade eden Besnili kadınlar;"Hazır yapılan biber salçalarının nereden geldiği belli değil. Biz Besni kadını olarak her yıl Besni’nin simgesi haline gelen salçalık biber temizleme işini yardımlaşarak ve sohbet içinde gerçekleştiriyoruz. Her mahallede herkes sıralı olarak biber alıyor ve komşular toplanarak biber alan kişiye yardım ediyoruz. Marketlerde, bakkallarda satılan biber salçalarını kimin yaptığı belli değil. Bizim yaptığımızı ise gözümüz görüyor. En azından kendimiz yapıyor, kendimiz tüketiyoruz. Belki bir kaç gün yoruluyoruz ama gene de yaptığımız iş bu yorgunluğa değiyor” dedi. Salçalık Biber mevsimi başlayınca, bir an önce biberlerini alıp işlemlere başlamak için yoğun bir koşuşturma içerisine giren kadınlar, evlerin önlerinde toplanarak imece usulü temizlemeye başlıyor. Temizleme işi sona erdikten sonra biber çekme makinaları getirilerek, biberler kovaların içine çekiliyor. Daha sonra son işlem olarak kovalardaki biberler evlerin çatılarının üzerindeki tepsilere serilerek kurutulmaya bırakılıyor. Bir kaç gün çatılarda bekletildikten sonra kuruyan ve salçaya dönüşen biber tüketime hazır hale geliyor. 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″