CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Adıyaman'da - Videolu Haber

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Adalet, Demokrasi ve Barış Yolculuğu Toplantısı kapsamında "Kırıkkale'den başladık bu yolculuğa adını 'barış' koyduk, adını 'demokrasi' koyduk, adını 'özgürlük' koyduk, adını 'adalet' koyduk. Biz biliyoruz ki bu ülkede adalet, demokrasi, barış hiç konuşulmuyor öyle değil mi? çünkü yok, yok olan bir şeyde konuşulmuyor. "dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Adıyaman'da - Videolu Haber
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, Adıyaman'da - Videolu Haber
Bu içerik 175 kez okundu.

Kentte bir otelde düzenlenen toplantıya, CHP İl Başkanı Deniz Çakmak, Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Köse, burada yaptığı konuşmasında, toplanma amaçlarının demokrasi, adalet ve barış yolculuğu olduğunu söyledi.

Bu yolculuğun bir ayağının Adıyaman olduğunu belirten Köse, "Burası da bir bölge toplantısı haline dönüştü demek ki kadınların çok sorunları var. Bu anlamda buradayız ülkede giden yanlışları, eksiklikleri ve bu ülkenin demokrasiye olan inancını özgürlüklere olan inancını adalete olan inancını anlatmak üzere buralardayız."dedi. 

Adalet, demokrasi ve barış yolculuğunun 81 ili kapsayan bir proje olduğunu ifade eden Köse, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Neden adını barış koyduk bu yolculuğun?  hepimizde biliyoruz ki bu ülkenin özellikle bu coğrafyanın barışa çok ihtiyacı var o nedenle 81 ili kapsayacak olan bir projedir. Kırıkkale den başladık bu yolculuğa adını 'barış' koyduk, adını 'demokrasi' koyduk, adını 'özgürlük' koyduk, adını 'adalet' koyduk. Biz biliyoruz ki bu ülkede adalet, demokrasi, barış hiç konuşulmuyor  öyle değil mi? çünkü yok, yok olan bir şeyde  konuşulmuyor. Adıyaman da olmak benim için çok kıymetli onu da özellikle belirteyim çünkü burası benim gençliğimin ve birçok anılarımın geçtiği çok kıymetli bir il, bu nedenle Adıyaman'da böyle bir birlikteliğe karar verdik."

Köse, davet edildiği için mutlu olduğunu vurgulayarak, "İl Başkanım bize böyle bir davet  çıkardığında ben çok mutlu oldum, teşekkür ediyoruz. Onun buradaki mücadelesini çalışmalarını görüyoruz. Kadın kollarım, bu projenin 2. ayağı, örgütüne çok teşekkür ediyorum."diye konuştu.

-"BU COĞRAFYADA KADINLARIN, KIZLARIN, GENÇLERİN UMUTLARI KAYBOLDU"

Bu coğrafyadaki kadınların, kızların ve gençlerin umutlarının kaybolduğunun altını çizen Köse, şöyle devam etti:

"Bugün biz buradan AKP'ye 4 tane milletvekili çıkardık değil mi? ben 30 yıl yaşadım bu coğrafyada, bu şehirde ne değişti, ben hiçbir değişiklik göremiyorum. Adıyaman'da siz göre biliyor musunuz? görebilen varsa desin ben şu değişikliği göre biliyorum. 30 yıl önce Adıyaman neyse 30 yıl sonraki Adıyaman aynı. Üretemeyen bir Adıyaman ve işsizliğin arttığı bir Adıyaman ile karşı karşıyayız işte o nedenle bu yolculuğa çıktık, her yerde ve her bölgede anlatacağız, her yerde ülkenin gidişatını, ülkenin olumsuzluğunu ve bu ülkede yaşanan haksızlığı, hukuksuzluğu anlatacağız bu bizim görevimiz."

-"MAALESEF ÜLKEMİZDE HAK, HUKUK İŞLENMİYOR"

Adıyaman CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz , ise adalet, demokrasi ve barış, üç sihirli kelimeyi kullanarak toplantıyı başlattıklarını belirtti.

Yavuz, şunları ifade etti:

"Üç sihirli kelime diyoruz gerçekte demokrasinin olmadığı yerde adaletten bahsedemeyiz, adaletin olmadığı yerde de barış tan söz etmemiz imkansızdır. Ülkemiz tek adam rejimin hüküm sürdüğü bir hapishaneye dönüşmek isteniyor. Tek adam rejimine karşı, demokrasiyi savunanlar, gazeteciler eğitimciler, emekçiler, milletvekilleri, siyasi parti genel başkanları tutuklanıyor. Hırsızı, yolsuzu, kadına şiddet, çocuk istismarı suçları ise çoğu zaman ya cezasız kalıyor ya da bu suçu işleyenler iyi hal indiriminden yararlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Emine Bulut, kardeşimiz eski eşi tarafından öldürüldü bizler kadın kolları olarak 81 ilde yaptığımız basın açıklaması ile 'ölmek istemiyoruz' dedik. Lakin aynı gün içerisinde 2 kadınımız daha öldürüldü, maalesef ülkemizde hak, hukuk işlenmiyor. "

-"ADALET YÜRÜYÜŞÜ, BU SEFERBERLİĞİN EN ÖNEMLİ ADIMIDIR"

Adaletin, demokrasinin, insan haklarının ayaklar altına alındığı, yok sayıldığı günlerden geçildiğini Yavuz, "Eşitlik için adalet için özgürlük için tek adam rejimine hayır dedik. Gün halkın seferberliğini, adalet ve demokrasi seferberliğine dönüştürme günüdür. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan adalet yürüyüşü bu seferberliğin en önemli adımıdır, şimdi bu umudu büyütme zamanıdır adaletin sağlandığı eşit, özgür, laik ve demokratik bir ülkede barış içinde kardeşçe yaşamak isteyenler omuz omuza vererek ülkemizi bu karanlıktan çıkarmayı başaracaktır. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak demokrasi, özgürlük ve adaletten yana olan herkesi bu seferberliğe omuz vermeye davet ediyorum."dedi.

-"BU ÜLKEDE KADIN OLMAK KOLAY DEĞİL"

CHP Adıyaman İl Başkanı Deniz Çakmak da, Türkiye'de kadın olmak kolay olmadığını vurgulayarak, "Devletimizin ve ailemizin yükü hep kadınımızın üstünde oldu. Kadınımızın kamusal alanda da devletinde hep destek oldu. Yaşlı ve çocuk bakım hizmetinin sunulmadığı ilçe, belde ve köylerimizde kadınımız çocuğuna ve yaşlısına hep baktı sadece kendi yaşlısına değil, kocasının anne ve babasına da baktı. Şebeke suyu olmayan köy ve beldemizde kadınımız çeşmeden evine bilek gücüyle suyunu taşıdı, devletin hizmet etmediği noktalarda kadın devletimizin açığını kapattı. Evinin önünü temizleyerek belediyenin açığını kapattı ama konu ahlak konusu olduğu zaman ilk önce kadın geldi."şeklinde konuştu.

Çakmak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ahlak deyince kadından konuşmaya başlayan toplum, cahil bir toplumdur. Güzel ülkemizde kadın ve çocuk katliamda uyanmadığımız gün maalesef yoktur. Bu ülkede 6 yaşındaki kızımız Gizem Akdeniz, Özgecan Aslan, Fatma Çelik ve Emine Bulut gibi her türlü haksızlığın yapıldığı ve insanlığın hiçe sayıldığı kadın cinayetinin sayısının çoğaldığı adaletin kesinlikle ve kesinlikle olmadığı yobaz ve cahil bir ülkede kadın olmak kolay değil. Ekonomik alanda kocaya bağımlı kalındığı, kadınımızın sadece ve tek yaşam alanının evi olduğu, kadın yok olan ülkenin gideceği yolda belli, umutsuzluk yolu. Ama ben umudumu hiçbir zaman kaybetmedim umudumuz sizsiniz yolunuz ve yolumuz açık olsun her şey kadınımızla daha da güzel olacak."

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″