Yavuz: Yetmedi Mi Artık Bu Kadar Kadının Ölmesi?

Kırıkkale'de Eski eşi Fedai Baran tarafından bıçaklanan Emine Bulut'un kızı F.B.B'nin "anne lütfen ölme" diye ağladığı, Emine Bulut'un ise "ölmek istemiyorum" dediği görüldüğü görüntülerin yayılmasının ardından Adıyaman CHP Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Yavuz: Yetmedi Mi Artık Bu Kadar Kadının Ölmesi?
Yavuz: Yetmedi Mi Artık Bu Kadar Kadının Ölmesi?
Bu içerik 201 kez okundu.

CHP İl binasında düzenlenen basın toplantısına CHP İl Başkanı Deniz Çakmak, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, CHP Kadın Kolları Başkanı Songül Yavuz, Kadın Kolları Teşkilatı ve parti üyeleri katıldı.

Başkan  Songül Yavuz, burada yaptığı konuşmasında, Kırıkkale'de Emine Bulut'un, 18 Ağustos'ta eski eşi Fedai Varan tarafından bıçaklanarak katledildiği görüntülerin infial yarattığını kaydetti.

Yavuz, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Ölmek istemiyorum" diyen bir anne, "anne lütfen ölme” diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk... Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. "Ölmek istemiyorum" diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek! bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul sözleşmesinin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, "ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz" diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır. Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK! Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz."

-ÖLMEK İSTEMİYORUZ

Bu vahşete karşı sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını vurgulyan Yavuz, "Kalmayacağız! alışmayacağız, susmayacağız! bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak!."dedi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″