Adıyaman'da İlk ″Bademli Baklava″ Görücüye Çıktı

Adıyaman'da Medya Trend Fuarcılık ve Organizasyon tarafından düzenlenen 4.Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda "Bademli Baklava" görücüye çıktı.

Adıyaman'da İlk ″Bademli Baklava″ Görücüye Çıktı
Adıyaman'da İlk ″Bademli Baklava″ Görücüye Çıktı
Bu içerik 599 kez okundu.

Medya Trend Fuarcılık ve Organizasyon tarafından düzenlenen 4.Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarında Adıyaman’ın Bademli Baklava’sı  görücüye çıktı.

Adıyaman Fuar Kongre Merkezinde düzenlenen Adıyaman 4. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında üreticileri ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, Antepfıstığı’nın baklava üretiminde kullanılan en önemli ürünü olduğunu belirtti.

- "BAKLAVA’NIN İMDADINA ‘BADEM’ YETİŞTİ"

Alan, gerek antepfıstığı bitkisinin fizyolojik özellikleri ve gerekse diğer olumsuz çevre koşulları yüzünden antepfıstığında görülen periyodizitenin bazı yıllarda çok bariz şekilde ortaya çıktığını ve bu üretim sezonu antepfıstığında halk tabiriyle "yok senesi" diye adlandırıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yok senesinde antepfıstığının fiyatı aşırı yükselmekte, buna bağlı olarakta  antepfıstıklı baklavanın da fiyatı artmaktadır. Baklavadaki bu durum, üreticisini ve tüketicisini yıllardır rahatsız etmektedir. Gıda sanayicilerimiz ilimizde üretimi her yıl artarak devam eden bademi kullanarak katma değeri yüksek alternatif ürünler geliştirme çabasına girdiler. Bu çabaya yeni çeşitler ve alternatifler eklemek isteyen baklava üreticilerimiz ise bademli baklava üretimi için kolları sıvadılar. Yaptıkları çalışmalar ile ürün çeşitlerine bademli baklavayı da eklemeyi başardılar. Şimdiye kadar fıstıklı ve cevizli üretimi yapılan baklava artık ilimizde bademli olarak üretilerek Adıyaman 4. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarında tüketicilerin beğenisine sunuldu.”

-"BADEMLİ BAKLAVA ÇOK BEĞENİLDİ"

Stant ziyaretleri sırasında baklava üreticisi firma tarafından İl Müdürü Adil Alan'a ve diğer misafirlere bademli baklava ikram edildi.

İkram edilen ve baklavacılık sektöründe bir ilk olan "Bademli baklava" gerek İl Müdürü Alan ve gerekse ikram edilen diğer misafirler tarafından çok beğenildi.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500