Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden ″Turizm Zenginliklerimiz de Çevre Duyarlılığı″ Etkinliği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 43.Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, Turizm Zenginliklerimiz de Çevre Duyarlılığı, adlı söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Çevre Dedektifi" lakaplı çevreci-televizyon sunucusu Güven İslamoğlu katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden  ″Turizm Zenginliklerimiz de Çevre Duyarlılığı″ Etkinliği
Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden  ″Turizm Zenginliklerimiz de Çevre Duyarlılığı″ Etkinliği
Bu içerik 235 kez okundu.

Başkan Fatma Şahin, çevrenin temiz tutulmasının yanı sıra tükenebilir enerji kaynaklarının israf edilmemesi gerektiğini kaydetti Büyükşehir Belediyesi olarak bu alanda özveri ile çalıştıklarını belirterek, sıfır atık konusunda büyük bir yol kat edildiğini ifade etti.

Güven İslamoğlu ise Gaziantep'in tarihi ve doğal güzelliklerinin temiz tutulması ve çevre duyarlılığının önemine değindi.

Herkesin sağlıklı ve dengeli bir doğal çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulayan İslamoğlu, “Dedem gördü, ben gördüm, çocuklarım da görsün” sloganıyla doğanın sürdürülebilirliğini vurguladı.

Söyleşiye katılanlara kısa videolarla sunumlar yapılarak,çevre duyarlılığı üzerine Türkiye’den ve dünyadan örnekler gösterildi. Su kaynakları, biyolojik çeşitlilik, ekosistem ile çevreye bırakılan atıkların canlı hayatını olumsuz yöndeki etkileri anlatıldı.

-"TEMİZ BİR GELECEK İÇİN KOLLAR SIVANDI"

Büyükşehir Belediyesi tarafından Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dülük Antik Kenti içinde bulunan Şarklı Mağara ve Mithras Tapınağı'nın önünde eğitim gören öğrencilerle, turistik alanlarda çevre bilinci oluşturmak amacıyla çevre temizliği yapıldı.

Etkinliğe, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Güven İslamoğlu katıldı.
Vali Gül, yaptığı açıklamada,çevre konusundaki hassasiyetin ve bilincin artırılması gerektiğinin altını çizerek, “Çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için ortak hareket etmeli, dünyanın bize miras değil çocuklarımız adına sahip çıkmamız gereken bir emanet olduğunu unutmamalıyız.  Hayatımıza devam ederken daha yaşanabilir bir dünya için önce çevreyi kirletmeme bilincini yerleştirmeliyiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik vesilesi ile vatandaşlarımıza çağrıda bulunarak onları çevreye daha duyarlı olmaya davet ediyorum.” dedi. 

Çocuklarla birlikte çöp toplayan Gül, Dülük’te bulunan Anadolu'daki en büyük Mithras Tapınağı'nda da incelemelerde bulunarak yetkilerden bilgi aldı.

 

Kaynak : PHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″