Adıyaman'da İsmet İnönü'ye Domates Atan Çocuk - Videolu Haber

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü seçim çalışmaları kapsamında geldiği Adıyaman'da "Domates" atıldı efsanesinin çocuklarından, 88 yaşındaki Fedli Esmer, o günü anlattı.

Adıyaman'da İsmet İnönü'ye Domates Atan Çocuk  - Videolu Haber
Adıyaman'da İsmet İnönü'ye Domates Atan Çocuk  - Videolu Haber
Bu içerik 420 kez okundu.

-"BEN ÖN TARAFTAN DOMATESLERİ CAMA VURDUM"

Eski Milli Selamet Partisi Encümen Üyesi 88 yaşındaki Fedli Esmer (İsmet İnönü'ye domates atan çocuk), İsmet İnönü'nün Adıyaman ziyaretinde  yaşadığı anısını anlattı.

Esmer, çocukluğunda köyde yaşadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir gün şehre Adıyaman'a geldik. O zaman bu eski Belediye Hamamı’nın orada bir Antep’li adam tahin helvası yapıyordu. Küncülü helva yapıp çocuklara satıyorlardı. Yaşlılar da dedi ki, o zaman burada kaymakam vardı. Kaymakamın yanına gelmiş buradan gelecek dediler (İsmet İnönü). O zaman sokaklar çok küçüktü. Dağlılar odun getirip satıyordu iki eşek bir birileri ile gidemiyorlardı. 5-6 çocuktuk domates verdiler. Yolun bu tarafında 3 kişi diğer tarafında da 3 kişi beklesin dediler. Bu domatesi bir tane vuran bir kahke yer, 2 tane vuran 2 kahke yer dedi. Büyüklerde saklandılar. İsmet İnönü o zaman başbakandı. O zaman bir araba geçtiği zaman kaptı kaçtı derdik. Aha dediler araba geliyor yaşlılar kayıp oldu ben ön taraftan domatesleri cama vurdum şoför biraz sendeledi eski domatesler cıvıktı şimdikiler gibi sert değildi ki; vurdum mu eziliyordu hemen aha baktım şoför biraz tökezledi, ötekilerde vurdular, vurdular sonra kaçtık gittik. 

-"MENDERES DÜNYAYA KAPIYI AÇTI”

Fedli Esmer, Adnan Menderes’in başbakan olmasıyla bolluk bereket geldiğini belirterek, “Ondan sonra Allah rahmet eylesin Menderes geldi. Menderes'e dünyaya kapıyı açtı. Gübreyi Menderes getirdi. Ondan sonra bu traktör çiftlik işlerini Menderes getirdi. O zaman biri bir köyden bir yere gideceği zaman gelip komşusuna az sen bana ayakkabını ver ben filan yerde bir düğün var gideceğim sende bu kötü ayakkabımı giyin o şekilde bir birilerine yardımcı oluyorlardı. Ceketler, kollar hep yamalıktı. Biri bir yere gittiği zaman sen ceketini ver ben giyeyim. O zaman ceket yoktu aba vardı. Herkesin sırtında aba vardı, çarık vardı. Çarık ellerine geçmezdi. Bir gün bir öküz falan ölürse o öküz sahibinden parayla çarık alırlardı.”diye konuştu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500