Adıyaman’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü

Adıyaman’da, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 104.yıldönümü nedeniyle Şehitlik Anıtında tören gerçekleştirildi.

Adıyaman’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü
Adıyaman’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü
Bu içerik 344 kez okundu.

Tören Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı.

Saygı Duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından saygı duruşu atışı yapıldı.

Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan, burada yaptığı konuşmasında, 104 yıl önce bugün 18 Mart 1915’de Çanakkale Boğazı'nın denizden geçilebileceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gün olduğunu belirterek, ''Bu tarih 4768 sayılı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatandalar için,canlarını seve seve feda eden,kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda şehitler günü olarak kabul edilmiştir.Tüm yokluk ve imkansızlara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şahadeti ve gaziliği, pahasına kazanılan bu zafer Türkiye Cumhuriyetine çok anlamlı bir kilometre taşı olmuştur"dedi.

Konuşmandan sonra şehitliklere karanfiller bırakılarak şehit ailelerine başsağlığı dilendi.

Törene, törene, Vali Aykut Pekmez, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, STK temsilciler, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı.

 

Kaynak : PHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500