Şanlı zaferin 104. Yıldönümü Kutlandı

Eşsiz kahramanlıkların yaşandığı, vatan ve millet sevgisinin sembolleştiği, ülkenin her köşesinden gelen gençlerin kutsal saydığı değerler uğruna canını feda ederek "Çanakkale geçilmez" destanını yazdığı 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 104. yıldönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Adıyaman’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Şanlı zaferin 104. Yıldönümü Kutlandı
Şanlı zaferin 104. Yıldönümü Kutlandı
Bu içerik 323 kez okundu.

18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni, Şehitlik Anıtına çelenk konulmasıyla başladı. 

Şehitlikte düzenlenen programa Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Derneği Şube Başkanı Hacı Erdengi, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Okutan, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti başkanları, askeri erkân, şehit yakınları, Kıbrıs Gazileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.   

Tören, şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayıp, İstiklal Marşı’nın okunması, askerler tarafından saygı atışının yapılması ve şehitlik anıtına çelenk sunulmasıyla devam etti.  

Şehitlik şeref defterini imzalayan Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, deftere yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Aziz ve kahraman şehitlerimiz, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümünü idrak etmenin heyecan ve gururuyla bir kez daha manevi huzurunuzdayız. Bugün, aziz vatanımızın birlik ve bütünlüğü uğruna şehadete koşarak gösterdiğiniz fedakârlık kefen biçilemeyecek kadar aziz, tarihe sığmayacak kadar büyüktür. Sizler Çanakkale’de, Sakarya’da,  Allahu Ekber Dağlarında, Kut’ülAmare’de, Güneydoğuda, Cerablus’ta,  Afrin’de kahramanlığın ve kardeşliğin destanını yazdınız. Gösterdiğiniz kahramanlıklarla tarih, bu destanları yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğramıştır. Sizin yazdığınız bu destanı, vatanı için gözünü kırpmadan ölüme koşanların evlatları olarak bugünde bizler aynı azim ve kararlıkla vatanımıza sahip çıkacak, sizin kutsal emanetinizi asla ve asla yere düşürmeyeceğiz. Canınızla, kanınızla yazdığınız kahramanlık anıtı olan vatanımıza, sizin kadar sahip çıkacak, koruyacak ve onu büyütmeye devam edeceğiz. Emin olunuz ki, sizin burada yazdığınız kardeşlik destanı Allah'ın izniyle silinmeyecektir. Bu eşsiz zaferin yıldönümünde, Sultan Alparslan’dan Osman Gazi’ye, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal’'e kadar uzanan bu büyük mücadele zincirinin her halkasında yer alan, bu toprakları bize vatan yapan, ilahi beratın mühürleri olan siz kahraman şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.Ruhunuz şad olsun”dedi. 
Şehitlikte yapılan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Gürfidan “Bugün 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümü ve Türk Askerinin tarihe altın harflerle “Çanakkale Geçilmez” destanını yazdırdığı gündür. 104 yıl önce bugün Çanakkale boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer İstiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyetine giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.''

Çelenk sunumu ve günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Vali Aykut Pekmez, il protokolü ve şehit aileleri şehitliği ziyaret ederek şehit mezarlarına karanfil bıraktı. 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan şehitlik ziyaretinde İl MüftüsüMehmet Taşçi’nin yaptığı duanın ardından Vali Pekmez ve protokol üyeleri, şehit mezarlarını tek tek ziyaret ederek, karanfil bıraktı.

Duygulu anların yaşandığı şehitlikte Vali Pekmez, şehit mezarlarının yanı başında dua eden şehit anneleriyle sohbet ederek bir taleplerinin olup olmadıklarını sordu.

 

Kaynak : PHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500