Adıyaman'da Yeni Zelanda’da Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı - Videolu Haber

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Adıyaman Şube üyeleri, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıda hayatını kaybeden 49 kişi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Adıyaman'da Yeni Zelanda’da Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı - Videolu Haber
Adıyaman'da Yeni Zelanda’da Ölenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı - Videolu Haber
Bu içerik 318 kez okundu.

İkindi namazı çıkışında Anadolu Gençlik Derneği'nde Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Adıyaman Şubesi üyeleri tarafından Yeni Zelanda’da Cuma namazı çıkışında yapılan saldırıda hayatını kaybeden 49 kişi için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Toplanan kalabalık adına açıklamada bulunan AGD ve MGV Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, Recep ayının ikinci cumasının Yeni Zelanda’da müslümanlara yönelik ırkçı bir saldırıyla kana bulandığını, cuma namazı esnasında müslümanların üzerine ateş edilerek, 49 müslümanın bu saldırıda yaşamlarını yitirdiğini ve yaralandığını kaydetti.

-‘’İNSANA KASTEDEN HİÇBİR SALDIRI KARŞISINDA SESSİZ KALINMAZ’’

Beyazkaya, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘’Öncelikle yaşamını yitiren kardeşlerimize Cenabı Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Elbette bu saldırıda tetiği çekenleri de, bu saldırının planlamasında yer alanları da, bu saldırı planı üzerinden bir hesap içerisinde olan tüm çevreleri de en ağır şekilde kınıyoruz. Müslüman ya da gayrimüslim, cami de ya da bir başka mekânda, masum insanlara yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez, insana kasteden hiçbir saldırı karşısında sessiz kalınmaz. Dün Cuma günü Yeni Zelanda’da meydana gelen cami katliamını bir iki kişinin sapkınlığı olarak görmek, olayı bireysel bir suç olarak ele almak, dünyada yükselen ırkçılığı, farklılıklara düşmanlığı okuyamamaktır'.’’

-" YENİ ZELANDA 200 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR MÜSLÜMANLARIN YAŞADIĞI BİR ÜLKE’"

Geçtiğimiz Ocak ayında Global Finance dergisi, dünyanın en güvenli ülkelerinin listesini yayınladı. Ekonomik gelişme düzeyi, askeri çatışma olasılığı, vatandaşlarının güvenliğine yönelik tehdit düzeyi gibi kriterlerin dikkate alındığı sıralamada Yeni Zelanda ilk 10’a giren bir ülke oldu. Ne yazık ki 49 Müslüman’ın katledildiği saldırı, dünyanın en güvenilir ve yaşanılabilir 10 ülkesinden biri olan Yeni Zelanda’da gerçekleşti. Yaklaşık 5 milyon insanın yaşadığı Yeni Zelanda’da 50 bin kadar de müslüman bulunuyor ve Yeni Zelanda 200 yılı aşkın bir süredir müslümanların yaşadığı bir ülke. Ülkede müslümanların birlikte yaşam ortamını tehdit eden bir tavrı olmamasına karşın böyle bir saldırının gerçekleşmesi içten içe büyütülen ırkçı nefret ve kinin bir tezahürüdür. Saldırganlardan birinin 70 kadar sayfa içeren manifestosunda da bu ırkçı söylem alenileşmiştir. Saldırının hemen ardından açıklama yapan Avustralyalı Senatör Fraser Anning’in, olaydan artan müslüman nüfusu ve mültecileri sorumlu tutması da en az bu saldırı kadar vahşicedir. Saldırıyı hem Avustralya'da hem de Yeni Zelanda'da toplum içerisinde artan müslüman nüfusa karşı büyüyen korkunun bir göstergesi olarak ifade eden Senatör Anning, Hitler’i aratmayacak kabiliyette ve donanımdadır. Senatör Anning’in, 'Yeni Zelanda sokaklarında kan dökülmesinin asıl nedeni, göçmen programıdır ki her şeyden önce fanatik müslümanların Yeni Zelanda’ya göç etmesine olanak sağladı.' cümlesi saldırganın hangi zihniyetten beslendiğini de göstermektedir.’’

Beyazkaya, Senatör Anningin ‘bugünkü saldırının mağduru müslümanlar olsalar bile, asıl failler genellikle onlar oluyor ve müslümanlar dünya çapında inançları adına insanları öldürüyorlar' iddiasını nasıl bir zihni yapıyla karşı karşıya geldiğimizi gösterdiğini belirterek, ‘’49 müslüman’ın katledilmesi senatör’ü tatmin etmemiş ki senatör, müslümanlara karşı kışkırtıcı bir dil kullanamaya devam etmektedir. Anning, 'Son hadisenin katillerinin bu vahşi, yabani inancın -yani O’na göre İslam’ın- üyelerinin olmaması onları suçsuz kılmaz, suçsuz oldukları anlamına gelmez’ diyerek katliama onay vermiştir’’ dedi.

-"YÜKSELEN IRKÇI AKIMIN NETİCESİ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR"

Saldırganın önceden internet üzerinde yayımladığı mesajda, daha önce Fransa’da ırkçı grupların kullandığı “Büyük Yer Değiştirme” kavramının geçmesi, müslümanların Avrupa’yı terk etmesine ve Ayasofya’nın kiliseye dönüştürülmesine dair cümlelerin yer alması saldırının birkaç kişinin işi olmadığını, yükselen bir ırkçı akımın neticesi olduğunu göstermektedir. Biz şuna inanıyoruz ki bu saldırılar bizzat batılı kirli merkezler tarafından üretilen İslamofobi’nin neticesidir. Yine şu bir gerçek ki bu saldırıdan sonra yapılan açıklamalar ve ortaya konulan tepkiler batılı kirli merkezlerin müslümanları kötü istatistiklerden öteye görmemektedir. Diğer taraftan katliamın sosyal medya hesaplarından canlı olarak paylaşılması, bilgisayar oyunlarındaki müslüman avıyla birebir örtüşmektedir. Bu zihniyet, “tüm müslümanlar öldürülmelidir, çünkü tüm müslümanlar teröristtir” düşüncesindeki bir zihniyettir. Irkçı emperyalist batı zihniyetinin, İslam’a, müslümanlara ve Hazreti Peygamber’e (sas) karşı oluşturulmuş nefret dilini ifade özgürlüğü ve demokrasi olarak nitelendirmeye devam etmeleri bu tip saldırıları daha da artıracaktır.’’

-"MÜSLÜMAN OLSUN YADA OLMASIN TEK BİR MASUMUN SAÇININ TELİNE ZARAR GELMESİNE KAYITSIZ KALAMAYIZ’’

Kanada’dan Yeni Zelanda’ya, Arjantin’den Japonya’ya dünyanın her ülkesinde az ya da çok müslüman nüfus olduğunu ve bu müslümanların can güvenlikleri ve temel haklarının da tüm müslümanların bir meselesi olduğunu vurgulayan Beyazkaya, şuları kaydetti:

‘’Yeryüzünde tek bir müslümanın bir ırkçı saldırıyla saçının teline zarar gelmesine kayıtsız kalamayız. Kaldı ki biz inancımız gereği müslüman olsun ya da olmasın tek bir masumun saçının teline zarar gelmesine izin veremeyiz. Bizim bu saldırılardan ötürü bütün Yeni Zelanda halkını sorumlu tutmamız ve onlara karşı nefret beslememiz söz konusu olamaz. Ancak bu saldırılardan müslümanlara karşı nefret diliyle konuşan tüm siyasetçiler ve popüler ırkçı söylemin oluşmasına katkıda bulunan tüm merkezler sorumludur. Batı coğrafyasında ve denizaşırı sömürgelerinde müslüman göçmenlerin ve işçilerin varlığının sebebi bizzat Batı’nın önceki yüzyıllarda gerçekleştirdiği işgaller, katliamlar, köleleştirme politikaları, yağma ve talanlardır. Ayrıca İslam belirli bir ırkın dini değildir. Batı, kendileriyle aynı ırklardan olmayan tüm insanlara karşı bir izolasyon politikası izlese bile ırkçılığı telin eden İslam’ın yayılmasına engel olamayacaktır. Avrupa’nın içlerinde de denizaşırı sömürgelerde de Fransızlardan, İngilizlerden, Almanlardan ya da çok farklı ırklardan Müslümanlar topluluklar mutlaka oluşacaktır. Biz inanıyoruz ki Batılı siyasetçiler kendi halklarına İslam’dan nefreti etmeyi değil de kendilerinden olmayanlarla birlikte yaşayabilme kültürünü öğretirlerse dünya daha huzurlu bir yer olacaktır.’’

Beyazkaya, Batı’da ırkçılık, kin ve nefret büyütülmesinin sadece müslümanlar için değil tüm insanlar için dünyayı cehenneme çevireceğini belirterek, ‘’Bu çirkin politikalardan ve bu politikaların tezahürü olan tüm yaklaşımlardan vazgeçilmelidir. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler saldırılarda yaşamını yitiren tüm kardeşlerimize Cenabı Allah’tan bir kez daha rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Tüm İslam milletine sabırlar diliyoruz’’ dedi.

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500