Adıyaman Üniversitesinde ″Enerji″ Konusu Değerlendirildi

Adıyaman Üniversitesinde, Bursa eski Milletvekili ve aynı zamanda Bulgaristan Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Öztürk’ün konuşmacı olarak katıldığı “Dünyada, Bölgemizde ve Ülkemizde Enerji Görünümünün Dünü, Bugünü ve Yarını” konferansı düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesinde ″Enerji″ Konusu Değerlendirildi
Adıyaman Üniversitesinde ″Enerji″ Konusu Değerlendirildi
Bu içerik 213 kez okundu.

Konferans öncesi Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret eden Öztürk, üniversite onur defterini imzaladı.
Merkez Külliyesi Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Ali Aydın, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

-“ENERJİ, DÜNYA'NIN EN ÖNEMLİ KAYNAĞIDIR”

Konuşmasına enerjinin önemine değinerek başlayan Öztürk, 1. ve 2. Dünya Savaşları başta olmak üzere birçok savaşın kaynağının enerji olduğunu vurguladı. 
Dünya'nın en büyük gücünün enerji olduğunu, günümüzde de enerji savaşlarının devam ettiğini belirten Öztürk, "Yakın tarihte ABD’nin Orta Doğu politikası ve Güney Amerika’da Venezuela’ya yapılan baskılarının kökeninde de enerji kaygısı vardır, ülkeler yüzyıllardır enerji savaşları içerisinde. Bu gerçeği kabul ederek iç ve dış politikalarımıza yön vermeliyiz." dedi.

-“TÜRKİYE DIŞA BAĞIMLILIĞINI ÇALIŞARAK VE ÜRETEREK ATLATACAK”

Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğuna değinen Öztürk, petrolün yüzde 92’sini, doğal gazın ise yüzde 98’ini dışarıdan temin ettiğimizi belirtti.
Öztürk, enerji kaynaklarının hızla tükendiğini belirterek, yapılması gerekenin yenilenebilir enerji kaynaklarını keşfederek ve kullanmak gerektiğini söyledi.

Yenilenebilir enerjinin sürekli devam eden doğal süreçlerdeki enerji akışından elde edilen enerji kaynağı olduğunu ifade eden Öztürk, şunları kaydetti:

''Bu kaynaklar güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi olarak sıralanabilir. Türkiye yenilenebilir enerji alanında önemli potansiyele sahip bir ülkedir. 2010 yılında toplam elektrik üretiminin yaklaşık %26’sı söz konusu kaynaklardan elde edilmiştir. AB üyeleri ile karşılaştırıldığında, ülkemizde yenilenebilir enerji payı daha yüksek olup, bu oranın her geçen yıl arttırılması hedeflenmektedir. Ülkemizdeki yenilenebilir enerji üretiminde en önemli pay hidroelektrik, rüzgar  ve güneş enerjisine aittir. Son yıllarda RES ve GES yatırımları devam etmektedir.  Ülkemizin yenilenebilir enerjinin geliştirilmesine ilişkin önemli hedefleri mevcuttur. Bu kapsamda 2023 yılında toplam elektrik üretiminin %30’unun yenilenebilir enerjiden karşılanması hedeflenmektedir.” 

-"TÜRKİYE’NİN ENERJİ POLİTİKASI"

Türkiye'nin büyüyen ekonomi, gelişen refah düzeyi sonucu enerji ihtiyacı en fazla artış gösteren ülkelerden biri konumuna geldiğini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

''Türkiye’nin enerji politikasından bahseden Öztürk: “Artan talebi karşılamak için arz güvenliği, dışa bağımlılık ve rekabet için alternatif ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelik politikalar geliştirilmiştir. Nitekim bunun sonucunda elektrik üretiminde hidroelektrik, kömür, rüzgar, güneş ve jeotermal gibi kaynakların oranı arttırılmıştır. Nükleer elektrik santralı kurma çalışmaları da devam etmektedir.” 

-"ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUF ÜLKEMİZİN FAYDASINA OLMUŞTUR"

2009 yılında çıkarılan enerji verimliliği ve tasarrufu konulu kanunla farkındalık ve duyarlılığın arttırılarak ülke ekonomisine ciddi kaynak sağlandığını belirten Öztürk, “Isıtma, ulaşım, ev aletleri ve sanayideki cihazlar ile aydınlatmada yapılacak tasarrufla yılda 6 ile 10 milyar dolar kaynak temini mümkündür. Artan enerji talebini karşılamak, arz güvenliğini sağlamak için sektörün serbestleştirilmesi ve liberalleştirilmesi ile özel sektörün önünün açılması, gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıların teşvik edilmesi gerekmektedir. 2020 yılına kadar 125 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı var. Üretim kaynaklarının çeşitlenmesi gerekiyor. Yerli ve yenilebilir enerji kaynaklarının devreye sokulması önem arz ediyor. Nitekim bununla ilgili 2005 yılında yenilebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine ilişkin çıkarılan kanun ve 2010 yılında yapılan değişikliklerle, elektrik üretimi alanındaki teşvik ve destekler arttırılarak yenilenebilir enerjinin üretim içindeki payı yükseltilmiştir. Fakat bu pay hala yeterli değildir. Özellikle rüzgar, güneş, jeotermal, biyokütle gibi enerji kaynaklarını daha fazla sisteme dahil etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Öztürk'e teşekkür eden Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, "Enerji konusu, yüzyıllardır dünyaya damgasını vuran ve birçok ölümlere neden olan bir konu. Enerji kaynaklarına sahip olmak için birçok ülke çeşitli stratejiler geliştiriyor. Ülkemiz de petrol ve doğal gaz kaynaklarına coğrafi olarak çok yakın. Bu anlamda bizlerin çok uyanık olması gerekiyor. Komşu ülkelerdeki ateşlerin bize sıçramaması için birlik ve beraberliğimizi her daim devam ettirmeliyiz, devletimizin ve milletimizin menfaatlerini her şeyin önünde görmeliyiz. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir, bu mantıkla hareket edip iş yerimizde, evimizde enerji tasarrufunu önemsemeli ve çocuklarımıza bunu öğretmeliyiz, ulaşımda toplu taşımaları tercih etmeliyiz. Bugün sayın Öztürk, bizleri ziyadesiyle bilgilendirdi, bu etkinlikler toplumsal bilincin oluşmasında çok önemli bir yer teşkil ediyor" dedi.

Konferansın ardından Mustafa Öztürk'e, üniversite külliyesinde adına dikilmiş fidanın sertifikası Rektör Gönüllü tarafından verildi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″