GAP’la Türkiye Kazanıyor

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Aydın: Şanlıurfa’yı ülkemizin ve dünyanın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz''

GAP’la Türkiye Kazanıyor
GAP’la Türkiye Kazanıyor
Bu içerik 266 kez okundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Şanlıurfa da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Açıklamada, kurum tarafından, tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörünün, diğer sektörlere de itici sektör olduğu belirtilerek, sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana geldiği bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansıdığı kaydedildi.

Sulama Projelerinin, vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağladığı ifade edildi.

-"GAP’LA TÜRKİYE KAZANIYOR"

Güneydoğu Anadolu Projesinin hız kesmeden devam ettiği bildirilen açıklamada, bölgenin kalkınması, vatandaşların refah seviyelerinin yükseltilmesi, işsizliğin azaltılması, terör hadiselerinin azaltılması adına bölgenin makus talihini değiştireceği kaydedildi.

DSİ Genel Müdürü Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, GAP’ın en önemli illerinden biri de Şanlıurfa'da son 16 yılda inşa ettikleri sulama projeleri ile 2 milyon 657 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını vurgulayarak, ''Böylece çiftçilerimize yıllık 1 milyon 149 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. 
Yakın bir gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve dünyanın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz'' dedi.

-"ŞANLIURFA’DAN MARDİN’E NEHİR AKIYOR"

Aydın, Şanlıurfa - Mardin Ana Kanalı'nın adeta  bir suni nehir olduğunu belirterek, 221 kilometre uzunluğundaki ana kanalın debisinin ise 200 metreküp/saniye olup, Kızılırmak Nehri'nin Mart ayı debisine eşit olduğunu, 221 kilometre uzunluğundaki kanalın 161 kilometre uzunluğundaki Süveyş Kanalından daha da uzun olduğunun altını çizdi.

- 1 ASIRLIK HAYAL GERÇEK OLDU

Suruç Ovasının sulanmasının yöre halkının 100 yılık hayalinin gerçekleştirilmesinin  AK Parti hükümetine nasip olduğunu aktaran Aydın, şunları kaydetti:

'' Atatürk Barajından alınan su, terfi merkezi, ana kanallar ve dünyanın sayılı dev sulama tüneli ile ovaya aktarıldı ve hasret sona erdi. 
Proje ile Suruç ilçe merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 950 bin 970 dekar arazinin sulanmasını kapsamaktadır. Bugün itibariyle projenin yüzde 60 olan 562 bin 950 dekar arazinin şebekesi tamamlanarak sulamaya açılmıştır. Böylece Suruç ilçe merkezi ve 105 yerleşim yerinin zirai arazileri suya kavuşmuştur. Şanlıurfa’da sulanan arazileri arttırarak bölgenin ve ülkemizin kalkınması için çok önemli projelerin inşaatları devam etmektedir. Şu anda inşaatları devam eden sulama tesisleri ile 770 bin 830 dekar münbit arazi sulamaya açılacak.''

-"ŞANLIURFA’NIN İÇMESUYU SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZDÜK"

Şanlıurfa’ya Atatürk Barajı’ndan su götürdüklerini ifade eden Genel Müdür Aydın, içmesuyu arıtma tesisi, terfi merkezleri ile ana dağıtım hatlarını inşa edilerek yıllık 99,05 milyon metreküp içmesuyu sağlayarak şehrin 2025 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladıklarını vurgulayarak, ''2015 yılında da 2. kademe içmesuyu isale hattı ve içmesuyu arıtma tesisi inşaatlarını tamamlayarak Şanlıurfa’nın 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık''dedi.

 -"SİVEREK İLÇESİNDE MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU TEMİN EDECEĞİZ"

Aydın, Siverek ilçesinin uzun vadeli içmesuyu ihtiyacını karşılamak için, Atatürk Barajı, baraj gölünde yapılacak olan su alma yapısı vasıtasıyla alınacak su, yeni yapılacak arıtma tesisine iletileceğini belirterek, ''19 köye hizmet edecek, 37 kilometre uzunluğunda günlük 110 bin metreküp kapasiteli isale hattı yapılacaktır. İsale hattı ve arıtma tesisinin inşaatları devam etmektedir'' dedi.

Viranşehir ve Suruç da 27 , Hilvan da 9, Birecik ve Halfeti de ise 25 yerleşim yerinde 2020 yılından itibaren menba kalitesinde içme suyu temin edeceklerini kaydeden Aydın, böylece bu ilçelerimizin 2050 yılına kadar içmesuyu sorununun çözülmüş olacağını kaydetti.

-"ŞANLIURFA’YA 2 BARAJ VE 4 GÖLET İNŞA ETTİK"

Şanlıurfa’nın münbit topraklarını sulamaya açmak için son 16 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettiklerini belirten Aydın, 4 baraj ve 3 gölet inşaatının devam ettiğini ifade etti.

Aydın, öte yandan son 16 yılda inşa edilen 20 adet taşkın koruma tesisi ile Şanlıurfa şehir merkezi ve ilçelerinde 37 meskun mahal taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladıklarını belirterek, ''1 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatı da devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500