Tutdere Adıyaman’da Yapılamayan Katı Atık Tesisini Bakana Sordu

Adıyaman’da Belediyenin 2011’den bu yana yapımı için herhangi bir girişimde bulunmadığı katı atık tesisi eksikliğini Milletvekili Av. Tutdere Bakana sordu. Katı atık tesisinin yokluğu halk sağlığını tehdit ediyor ve yoğun çevre kirliliğine yol açıyor.

Tutdere Adıyaman’da Yapılamayan Katı Atık Tesisini Bakana Sordu
Tutdere Adıyaman’da Yapılamayan Katı Atık Tesisini Bakana Sordu
Bu içerik 162 kez okundu.

Adıyaman’da yapımına 2011 yılında başlanan fakat Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporundaki eksiklikler, yanlış yere yapılması ve sivil toplum kurumlarının itirazıyla İdare Mahkemesince durdurulan katı atık depolama tesisi eksikliğini CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sordu.  
Hastane yanında çöplük var Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yaklaşık 400 metre uzaklıkta bulunan vahşi atık depolama alanına ilin tüm ilçeleri ve köylerinden çöpler yığılıyor. Bu alanın hem hastanenin hem de Türkiye’nin 6. Büyük barajı olan Atatürk Barajı’na çok yakın olması halk sağlığını tehlikeye atıyor. Adıyaman 2017 Çevre Durum Raporu’na göre il genelinde evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmadan alıcı ortamlara verilmesi yüzünden yer altı suları da kirleniyor.

-“2011’DEN SONRA BAŞVURAN OLMADI”

Milletvekili Av. Tutdere 2019 TBMM Bütçe görüşmeleri sırasında, Çevre Şehircilik Bakanı’na katı atık tesisi yapımı yönünde bir planları olup olmadığını sormuş, Bakan Murat Kurum, projenin daha önce bölgedeki itirazlar sonucunda durdurulduğunu hatırlatarak, yerel yönetimlerin itirazları göz önüne alarak yeniden başvuruda bulunma yolunun açık olduğunu, fakat herhangi bir başvuru girişiminde bulunmadıklarını belirtmişti.

-"YERLEŞİM YERİNİN YAKININA YAPILDI"

2011 yılında Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından kentin bir kilometre yakınına kurulması planlanan Katı Atık Depolama Tesisi, henüz inşaat aşamasındayken bölgede oluşturduğu toz bulutları ile halkın şikâyet etmesine neden olmuş, projeye karşı dava açan mahallelerin talepleri tesisin, suyu ve havayı
 kirleteceği, yanında bulunan ormana zarar vereceği gerekçesiyle, yapılaşmadan uzak bir yere alınmasıydı.

-"ÇÖPLER ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR"

Katı Atık Depolama Tesisleri’nin doğal su kaynakları, dereler, ormanlık alanlar, köyler ve kentlere uzak alanlara kurulması gerekiyor. Adıyaman’da belediyeler vahşi atık depolama yöntemini kullanırken, bu durum ciddi çevre kirliliğine yol açıyor.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″