Kahtalılar Mısır’daki İdamları Protesto Etti

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Mısır'da idam edilen 9 genç için protesto mitingi düzenlenip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kahtalılar Mısır’daki İdamları Protesto Etti
Kahtalılar Mısır’daki İdamları Protesto Etti
Bu içerik 285 kez okundu.

Kahta İHH Temsilciliği tarafından düzenlenen protesto etkinliğine, Adıyaman eski milletvekili Gazeteci Mehmet Metiner, Belediye Başkan Vekili Mehmet Dağ, İHH Temsilcisi İsmail Tümer, Kahta AK Parti ilçe başkanı Bedir Yeni, Belediye Başkan adayı Engin Akel İHH Temsilcisi İsmail Tümer ve vatandaşlar katıldı.

Kahta 100. Yıl parkında toplanan kalabalığa seslenen İHH Kahta Temsilcisi İsmail Tümer,  halkının iradesiyle 3 Temmuz 2013 tarihinde, Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’ye karşı askeri darbe girişiminde bulunulduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

“Darbeci Sisi’nin talimatlarıyla bir yandan kolluk kuvvetlerinin bir yandan da baltacıların saldırılarıyla binlerce Müslüman katledilmiştir. Darbeciler istediklerini elde ettikten sonra ihvan cemaatine yönelik baskı ve şiddeti artırmış ihvanın tüm faaliyetlerine karşı yasaklar getirmiştir. Zalim Sisi ve batıdaki destekçileri Amerika ve Avrupa, Muhammed Mursi ve arkadaşları hakkında düzmece mahkemelerde idam kararları almaktan çekinmemiştir. Mısır’daki Cunta hükümet Çarşamba günü dokuz Genç Kardeşimizi idam ederek şehit etmiştir. Bugün Müslümanlar olarak bu olaya bakışımızı ve şahitliğimizi yerine getirmek için buradayız. Bizler 'haksızlık karşısında susan dilsiz  şeytandır' diyen peygamberin ümmeti olarak  yaşadığımız çağda gelişen olaylara, zulümlere illaki sessiz kalamayız ve kalmayacağız. 9 Müslüman Genç Kardeşimiz hakkında verilen idam cezasını utanç verici olduğunu bildiriyor ve bu kararı şiddetle kınıyoruz. Uluslararası tüm kuruluşlar bu idam kararlarına karşı en sert tepkiyi göstermelidirler. Uluslararası sivil toplum örgütleri Mısır’daki cuntaya baskı yapmalıdır. İslam ülkeleri bu kararla ilgili net bir diplomasi izlemelidirler. Göstermelik açıklamalarla ve cılız tepkilerle bir netice alınamayacağı aşikârdır. Katliam ve cinayetlerin sonlanması için herkesi sorumlu davranmaya çağırıyorum. Şehitlerimize rahmet diliyoruz."dedi.

Konuşmalardan sonra gıyabi cenaze namazı kılan kalabalık sessizce dağıldı.

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″