Duranay:″Esnaf, Sanatkar Hiçbir Zaman Fırsatçılığa ve Stokçuluğa Yeltenmedi″ - Videolu Haber

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Ziya Duranay, sebze ve meyve fiyatların artmasındaki nedenin araştırılması ve esnaf sanatkar hiçbir zaman fırsatçığıca veya stokçuluğa yeltenmeyeceğini söyledi.

Duranay:″Esnaf, Sanatkar Hiçbir Zaman Fırsatçılığa ve Stokçuluğa Yeltenmedi″ - Videolu Haber
Duranay:″Esnaf, Sanatkar Hiçbir Zaman Fırsatçılığa ve Stokçuluğa Yeltenmedi″ - Videolu Haber
Bu içerik 276 kez okundu.

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Ziya Duranay, esnaf ve sanatkarların sorunlarıyla ilgili piyasada konuşulanları takipettiklerini söyledi.

Sebze ve meyve fiyatlarının artması nedeniyle tanzim satış mağazalarında sebzelerin satılmasının basında çok büyük yer aldığını belirten Duranay şöyle devam etti:

"Bu sorunu yerinde tespit etmek amacıyla biraz daha araştırmak gerekir. Bu sorun nereden kaynaklanıyor? Bu zaman ve fiyatların atmasındaki neden kaynaklı araştırılmadan esnafı burada seçmek bence yanlış. Çünkü esnaf sanatkar hiçbir zaman fırsatçığıca veya stokçuluğa yeltenmemiştir. Zaten esnaf sanatkarımız zor durumda vergisini, kirasını Bağkur'unu ödeyememekte güçlük çekiyor bugün bir Bağ-Kur birimimizin en düşük pirim 882 lira oldu. Bunu bir araştırsınlar eminim ki esnaf sanatkarımızın yüzde 70'i Bağ-Kur pirimizi yatıramıyor bir kere bu Bağkur primleri aşağı çekilmesi gerekiyor. İkinci neden bu tanzim satış mağazalarında sarılacak sebze ve meyve fiyatlarında tabiî ki belediyeler eliyle satılacaksa belki kar etmeden satılacaktır veya alınırken satılırken çok kar gütmeden yapılacaktır. Ama gelin görünki bu esnafınız da Mersin, Antalya'ya gidip sebze yükleyip getiriyor, tabiî ki bunun da bir maliyeti var. Bir litre mazot 6 lirayı geçti. Bunu gidin oraya bedava alın yine bir maliyeti var. Dolayısıyla bizim sebze haline gittiğimizde hepsinin Mersin, Adana, Antalya, çok büyük miktarda borçları var. Bizim manavcılara, marketçilere sorduğumuzda çok büyük miktarda sebze haline borçlarının olduğunugörüyoruz. Onların düzeni bozulursa denge bozulur. Yani burada bankalar gibi her şeyi garantiye almış gibi değiliz. Bu geneleksel durumumuzu sürdürmeliyiz."


-"MARKET ZİNCİRLERİN ŞEHİR İÇERİSİNDE MANTAR GİBİ BÜYÜMESİ ENGELLENMELİDİR"

Esnaf ve sanatkarın evine ekmek götürebilmesi için market zincirlerin şehir içerisinde mantar gibi büyümesinin engellenmesi gerektiğini belirten Duranay,"Bu perakende yasasına bir an önce düzenleme ile bir sınırlama getirilmelidir. Soğana dediler ki hani soğan ne oldu? Soğan yine aynı fiyata. Niye? Soğanda bir hastalık çıktı bu soğan fazlası depolarda bekletilecek başka nerede bekletilsin? Ama bunun yanında fırsatçılık yapan, stokçuluk yapan varsa bunların tabiî ki üzerine gidilmeli. Bu sorun medyada dillendirdiğimiz gibi sorun yanlış yansıtılıyor. Bunu biraz araştırarak bu sorun nerede? Nasıl halledilmeli? anlamında bir çözüm getirilmeli yoksa böyle sürekli baskıyla diyelim sebzecileri bir tarafa attık, komisyoncuları bir tarafa attık marketçileri bir tarafa attık her şeyi Belediye Tanzim Satış Mağazaları satsın peki bu esnaf sanatkar nereye gidecek? Yani bu dokuyu bozmanın bir anlamı yok? Ama böyle çıkıp bu sorun nereden kaynaklı biliyorsunuz. Kışın bu sebze suyun içinde toplanıp getiriliyor. Her tarafı sel aldı, her tarlayı su aldı. Bu kaynaklarla ilgili fiyatlar artışı var. Fakat bu sorunu değişik yerlerde, değişik dillerle dillendirmek bence yanlış. Bu sorunun arızası nerede onu gidermemiz gerekiyor."şeklinde konuştu
-"ESNAF BORCU BORÇLA KAPATMAYA ÇALIŞIYOR"
Esnaflar borcu borç ile kapatmaya çalıştıklarını aktaran Duranay, şunları kaydetti:

"Esnaf borcu borçla kapatmaya çalışıyor. Biz bunu inkar edemeyiz. Esnaf Kredi Kooperatiflerimiz kredi veriyor çok güzel bir şey hazine destekli bu Adıyaman genelinde 13 tane kooperatifimiz var merkezde 3 tane  var gidin yığınlarca dosya var Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi vardı beklerdik biri gelen kendisine kredi verelim fakat şuanda çok yığılma var. Niye esnaf borcunu ödeyebilmek için bankalara çekini senedini ödeyebilmek için veya sebze haline, toptancılara borcunu ödeyebilmek için bu kredilere başvurmakta. Bu krediler devletimiz tarafından süspanse ediliyor. Güzel bir şey fakat yani biz balık tutmayı öğretmeliyiz. Bu borcu borçla kapatmaya nereye kadar."
-"BU İŞLERİ PLANLI PROJELİ ARIZA NEREDE ONU TESPİT ETMEK GEREK"
Sorunları plan projeler ile arızanın nerede olduğunu tespit ederek çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Duranay, şunları ifade etti:
"Adıyaman'ımız biliyorsunuz tarım kenti bir an önce bu sulamaların gelmesiyle belki şehir içi esnaf sayısı azalacak, köylere dönüş olacak. Bunu uzun süreli planlarla yapmamız gerekirken günlük işlerle çıkıp şu şunu yaptı, patlıcan zam şampiyonu, kabak bilmem şöyle oldu demekle bu işler biraz zor halledilir. Bu işleri planlı projeli arıza nerede onu tespit ederek bunları bir an önce çözmemiz gerek."
-"KENEVİRİN ADIYAMAN'DA İZİN VERİLMESİ İLE RAHAT BİR NEFES ALACAKTIR"
Kenevir ekimiiçin izin verilmesiyle Adıyaman'ın rahat bir nefes alacağını aktaran Duranay, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Adıyaman'da daha önceden ve hala o tütünün parası tüketiliyor. Bu ne oldu, bir aşamaya geldi biz de suiistimal ettik. Devletin kayıp kaçak altında çalışma tabiî ki yapılsın ama alternatif ürün varsa komşu illere verilirse neden bize verilmesin? O da alternatif olmakla beraber tütüne, biz tarım iliyiz. Kenevire Adıyaman'da izin verilseydi belki bizim çiftçimiz, köylümüz bu konuda rahat ederdi. Biliyorsunuz ekip biçiyorlar, susuz arazide ekip biçiyorlar. Susuz arazide yıl sonunda hesap yaptıklarında içeri giriyorlar. Bir an önce bu sulama projelerinin hayata geçmesi, kenevirin Adıyaman'da izin verilmesi inanıyorum ki; Adıyaman'a bu konuda rahat bir nefes aldırscaktır."

 

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″