Kahta’da Okul İdarecilerine ″Enerji Tasarrufu″ Konferansı Verildi

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde Kahta Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul idarecilerine yönelik ‘Okullarda Enerji Tasarrufu’ konferans düzenlendi.

Kahta’da Okul İdarecilerine ″Enerji Tasarrufu″ Konferansı Verildi
Kahta’da Okul İdarecilerine ″Enerji Tasarrufu″ Konferansı Verildi
Bu içerik 248 kez okundu.

Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen ‘Okullarda Enerji Tasarrufu’ konulu konferans Elektrik Mühendisi ve Enerji Uzmanı Ömer Çelebi, okul idarecilerine bilinçli enerji tüketiminin önemi ve enerji tasarrufu hakkında bilgi verdi. Genç nesillerin enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirilmesini gerektiğini kaydeden Enerji Uzmanı Ömer Çelebi, birçok konuda olduğu gibi enerji tüketimi bilincinin oluşmasında eğitimcilere büyük sorumlulukların düştüğünü söyledi. 

-"BİLİNÇLİ TÜKETİM SEFERBERLİĞİ MİLLİ EĞİTİM KURUMLARINDA ELE ALINMASI GEREKEN KONULARIN BAŞINDA GELİYOR”
İlkokul, ortaokul ve liselerde enerji tasarrufu bilincinin artırılmasına yönelik ‘enerji tasarrufu’ kulüplerinin oluşturulması gerektiğini ifade eden Enerji Uzmanı Ömer Çelebi konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Enflasyonla topyekun mücadele ve enerji arz güvenliği kapsamında enerji verimliliği farkındalığının oluşması son derece önemlidir. Bu noktadan hareketle enerji verimliliği ve bilinçli tüketim seferberliği milli eğitim kurumlarımızca ele alınması gereken konuların başında geliyor. Okullarımızda enerji tasarrufu kültürünün oluşması için başta okul idarecileri olmak üzere öğretmenlere, öğrencilere ve personellere büyük sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluk kapsamında okullarda yapılacak basit önlemler ve öğrencilere verilecek olan eğitimlerle enerjide ciddi tasarruf yapmak mümkün. Okullarda en çok enerji tüketimi ısıtma ve soğutmada yapıldığından ısıtma ve soğutma komponentleri her yıl bakımdan geçirilmelidir. Sınıfların ideal sıcaklığı 18-20 derece uygun olduğundan bu dereceleri aşacak şekilde enerji tüketimi yapılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, 1 derecelik ısıtmadaki kısılma enerjide %6-%8 tasarruf sağlanabilir. Aydınlatmada ise kesinlikle tasarruflu ampuller kullanılmalı. Ayrıca anahtarlar üzerinde 'Gereksizse söndür' gibi öğrencilere sorumluluk yüklenecek etiketlemelere önem verilmelidir. Okullarımızda 'Reaktif güç kontrol' sisteminin takipsizliği nedeniyle okullarımız ayda on binlerce lira gereksiz bedeller ödüyor. Enerji izleme sistemlerinin kurulması ile her okul reaktif güç tüketimini anlık takip yaparak enerji tasarrufu sağlayabilir. Okullarda bulunan başta bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar olmak üzere kullanılmadığı zamanlar Stand-By modunda bırakılmamalı, tamamen fişten çekilmelidir. Ayrıca okullarda 'Enerji tasarrufu Kulüpleri’nin kurulmasını önemsiyoruz. Bu kulüplerle okullardaki enerji tasarrufu çalışmaları daha sistematik hale getirilebilir.”

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″