‘Küresel ve Ulusal Tarım-Gıda Politikaları' Konferansı Gerçekleştirildi

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ve Adıyaman Üniversitesi işbirliğinde Adıyaman’da tarımı geliştirmek amacıyla ‘Küresel ve Ulusal Tarım-Gıda Politikaları' konferansı gerçekleştirildi.

‘Küresel ve Ulusal Tarım-Gıda Politikaları' Konferansı Gerçekleştirildi
‘Küresel ve Ulusal Tarım-Gıda Politikaları' Konferansı Gerçekleştirildi
Bu içerik 159 kez okundu.

ATSO'dadüzenlenen konferansa ilgi yoğun oldu. KonferansaAdıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, ATSO Meclis Başkanı Abdulgani Bereket, ATSO Başkan Yardımcıları Mehmet Emin Güleş, Ahmet Metin Günay,Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulkadir Çelenk, Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, EsnafSanatkârlarOdalar Birliği Başkanı ZiyaDuranay, ATSO Meclis üyeleri, Adıyaman Üniversitesinden akademisyenler ve iş adamları katıldı.
Konferansın açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman’ın tarım kenti olduğunu belirterek Üniversite veTicaret ve Sanayi Odasının işbirliğindebu iki kurumun kente rehberlik yapacağını ifade etti.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nevzat Birişik de Adıyaman’da tarımın gelişmesi için oluşması gereken projelere dikkat çekti.

-"PAHALI OLAN ŞEY DEĞERLİ OLUR"
Dünyada ve Türkiye’de tarım ve gıda sektörlerinin mevcut durumuna dair kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Birişik,   dünya genelindeki tarım uygulamalarının tarihçesinden bahsederek, çeşitli örnekler verdi.
Türkiye’de gıda fiyatlarının yüksekliğinin sürekli tartışıldığını belirten Dr. Birişik, katılımcılara “Sizce Türkiye’de gıda pahalı mı?” diye sordu ve şunları söyledi: “Pahalı olan bir şey değerli olur. Değerli olan da çöpe atılmaz. Siz hiç altınını çöpe atan kuyumcu gördünüz mü? Veya ürettiği hazır giyim ürününü çöpe atan üretici gördünüz mü? Ama biz çöplerde atık gıda görüyoruz.Dünyada bir milyara yakın insanın açlık çekmesinin nedeni üretimin azlığı değil! Daha fazla üretmek de rasyonel ve mümkün değil! Bugün tüm dünyada üretilen 4,5 milyar ton gıda aslında 12 milyar nüfusu besleyebilir. Bunun için gıda atık ve kayıplarını mutlaka azaltmalıyız” dedi. 
Türkiye’nin kendi coğrafyasında en büyük tarım ülkesi olmakla beraber tarım sektöründe dünyada ilk 10 ülke arasında yer almadığını söyleyen Nevzat Birişik, Türkiye’de tarım sektörünün karşı karşıya bulunduğu en büyük riskin iklim değişikliği olduğunu ifade etti. 2080 öngörülerine göre Türkiye’nin tarımda bugün üretebildiğinden yüzde 15 az üreteceğini belirten Birişik, mevcut sınırlı kaynakları çok daha verimli ve bilinçli değerlendirmek için katma değer oluşturan çözümlere başvurulması gerektiğini ifade etti.
Konferansın soru-cevap bölümünde katılımcılar Dr. Nevzat Birişik’e sorular yöneltti. 
ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Dr. Nevzat Birişik’e teşekkür ederek Adıyaman Üniversitesi ve ATSO’nun önümüzdeki günlerdetarım ve sanayinin gelişmesi için daha farklı etkinlikler düzenleyeceğini kaydetti.

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″