Vatandaş ve Pazarcı Esnafı:″Fırsatçılara Karşı Belediyenin Halk Pazarı Kurulabilir″

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fırsatçılara karşı belediyenin halk pazarı kurabilir, sebze meyve satabilir açıklaması hem vatandaşlar tarafından hemde pazarcı esnafı tarafından takdirle karşılandı.

Vatandaş ve Pazarcı Esnafı:″Fırsatçılara Karşı Belediyenin Halk Pazarı Kurulabilir″
Vatandaş ve Pazarcı Esnafı:″Fırsatçılara Karşı Belediyenin Halk Pazarı Kurulabilir″
Bu içerik 3879 kez okundu.

Döviz artışını bahane gösterip bir çok sektörde zam yapan fırsatçılara tepki gösteren Aziz Değirmenci,"Cumhurbaşkanımızın zaman zaman fırsatçılarla ilgili açıklamalarını, tepkilerini duyuyoruz. Özellikle bu yıl döviz artışını bahane gösterip bir çok sektörde zam yapan fırsatçılar oldu. Dolar yükseldi anladık, dolar 7 TL den 5 TL’ye kadar düştü fiyatlar hala yüksek. Bir ilde fırtına oluyor, yada şiddetli yağmur yağıyor tamam. Bakıyorsun bütün sebze meyve fiyatlarında artış olmuş, niye hava şartları sebze meyveyi vurdu. Değil kardeşim bu tamamen üreticiden sonra malı eline geçiren fırsatçıların bir oyunu. Şayet illerde belediyeler işe el atarsa halk ekmek, halk marketleri, halk için sebze meyve işine de girerse hem üretici malını hak ettiği fiyata satar, hemde pazarcılar ürünleri ucuza alır, bizlerde pazardan ucuza sebze meyve alırız. Sonuna kadar destekliyoruz."dedi.
-"CUMHURBAŞKANIMIZ TAM ZAMANINDA BİR AÇIKLAMA YAPTI"
Ucuz ekmek satış noktaları, belediye güdümlü marketler  açılmasını vatandaşların yararına olacağını belirten  Ahmet İnanır ise,"Ucuz ekmek satış noktaları, belediye güdümlü marketler  açılır ve son yıllarda bizlerin cebini yakan sebze meyve konusunda belediyelerimiz ciddi adımlar atarsa bu vatandaşın yararına olur. Örneğin  Üretici tarlada biberi 2 TL’ye satıyor, aynı biber pazarda veya markette vatandaşın huzuruna 14-15 TL’ye çıkıyor. Zaman zaman doğal afet, kış şartları bazı ürünlere zarar veriyor, üretim düşüyor bazı ürünlerin fiyatı yükselebiliyor. Ama özellikle bu yıl kuru Soğan, patetes, Yeşil biber ve bazı ürünlere el atılmıyor. O nedenle Cumhurbaşkanımız tam zamanında bir açıklama yaptı. Sonuna kadar destekliyoruz. Belediyeler üreticiden alıp, halka kaliteli ve ucuz malı sunarsa hepimiz kazanırız” şeklinde konuştu

-"MEVSİMİNE GÖRE SEBZE VE MEYVE FİYATLARININ KİMYASIYLA OYNUYOR"
Bir yıldır sanki birileri mevsimine göre sebze ve meyve fiyatlarının kimyasıyla oyunlar oynandığını ileri süren pazarcı esnafı Nusret Bakır(50),"Adıyaman’da Pazar kurulduğu günden bugüne pazarcıyım. Son bir yıldır sanki birileri mevsimine göre sebze ve meyve fiyatlarının kimyasıyla oynuyor. Hava şartları ne olursa olsun fiyatlar bu kadar uçuk olamaz. Cumhurbaşkanımız tamda bu noktada çok önemli bir konuya parmak bastı ve Belediyelerin toptan sebze meyve işine girebileceğini söylemesi çok yerinde oldu. İnşallah bu gerçekleşir ve bizler mal alırken ucuza alırız, pazarda da vatandaşa ucuza satarız. Vatandaş ucuza mal alacak, bizler daha iyi kazanacağız, bu işten art niyetli bir şekilde nemalanan fırsatçıların ise dersini almış olacak"dedi.
 
Sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olması en çok pazarcı esnafını etkilediğini dile getiren Nevzat Şaşmaz ise şöyle konuştu:
"Sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olması en çok bizleri etkiliyor. Fiyatlar yüksek olunca vatandaşlar pazara geliyor, ürünlere bakıyorlar yüksek olunca ya almıyorlar, yada alacaklarının çok azanı alıp gidiyorlar, bizlere tepki gösteriyorlar.  Satışlarımız düşüyor, haliyle bizlerde kazanamıyoruz. Ama belediyeler bu işe el atıp, ürünü tarladan üreticiden alıp burada biz pazarcılara ulaştırırlarsa bizlerde cüzi bir kar oranıyla vatandaşımıza sunarız. Hem vatandaş memnun olur, hemde bizler işimizi gönül rahatlığıyla yapmış oluruz. Bu şekilde arada oturduğu yerden para kazanan fırsatçıların da önüne geçilmiş olunur. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyor, almış olduğu güzel kararından dolayı kendisini tebrik ediyorum.”

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″