Adıyaman'ın Örnek İlçesi:″Çelikhan″

Adıyaman'ın 8 bin 600 nüfuslu Çelikhan ilçesinde kahvehanelerde kumar oynatılmayıp alkol satılmazken, halk, inanç ve geleneklerine bağlılıklarından taviz vermeyip bir aile gibi yaşıyor.

Adıyaman'ın Örnek İlçesi:″Çelikhan″
Adıyaman'ın Örnek İlçesi:″Çelikhan″
Bu içerik 560 kez okundu.

8 bin 600 nüfusu ile Adıyaman'ın en küçük ilçeleri arasında yer alan Çelikhan'da kahveler, kumar oynatılan değil, halkın birbirlerinin derdini dinleyip sevinçlerini paylaştığı bir mekân halini alıyor.

İnanç ve geleneklerine bağlılıklarından taviz vermeyen ilçe sakinleri, kin ve düşmanlığın olmadığı bir aile gibi yaşadıklarını dile getiriyorlar. Ayrıca ilçede hiçbir esnaf alkol satışı yapmıyor.

Adıyaman – Malatya arasında uzanan Güneydoğu Toroslarının dağlık kesiminde kurulan ilçenin temel geçim kaynağı tütün. Dağlık bir alanda kurulmuş olmasından dolayı ekim alanları çok fazla olmadığı görülen ilçede kısmen de olsa sebze ve meyve üretimi yapılıyor.

İnanç, gelenek ve göreneklerine bağlılıklarıyla bilinen Çelikhan yöresindeki halk, kahvehanelerini kumar oynama değil, sohbet ve bir araya gelerek dertleşme mekânı olarak kullanıyor.

-"HUZUR İÇİN HAYATIMIZI HAZRETİ PEYGAMBERİN HAYATINA UYARLAMAK LAZIM"

"Hayatın anlam kazanması için kişinin kendini Peygamber Efendimizin hayatına uyarlaması gerekir." diyen Mahmut Elmas, "Dünyada huzur bulmak isteyen insanın kendini Peygamber Efendimizin sünnetine göre ayarlaması lazımdır. Peygamber Efendimizin sünnetinde kin ve kıskançlık yoktur. Sünnete göre hareket etmeyen Müslüman ülkeler, şahsi menfaatleri için çalışıyorlar. Biri dünya biri ahiret olmak üzere iki cennet vardır. Dünyada evini cennete çevirmek isteyenler, Peygamber Efendimizin sünnetine göre hareket etmesi gerekir. O dünyada da huri vardır bu dünyada da vardır. Fakat iki dünya arasındaki dengeyi koruyabilmek için dünya menfaatini tamamen terk etmek ve kâmil insan sıfatına sahip olmak gerekiyor. Bunun tek çaresi de Peygamber Efendimizin sünnetlerine göre kendini ayarlamaktır." dedi.

Kumarın günah olmasından dolayı terk edildiğini dile getiren Elmas, "Tüm Çelikhan bir mahalle gibidir. Hepimiz birbirimizden haberdar oluruz. Nerede bir hasta olsa bir sıkıntı olsa birbirimizden haberdar oluruz. Hiçbir kahvehanemizde oyun oynanmaz! Bunun sebebi de oyunun günah olmasıdır." ifadelerini kullandı.

-"DÜĞÜNLERİMİZİ İSLAM İNANCINA VE GELENEKLERİMİZE GÖRE YAPARIZ"

Yöre insanı olarak birbirlerinin sevinçli ve hüzünlü günlerinde bir araya geldiklerini ve birlikte hareket etmeye gayret ettiklerini dile getiren Yusuf Koç ise, "Çelikhan küçük bir yerdir. İnsanların hepsi birbirini tanır. Güzel geleneklere sahiptir. Bir taziye olsa hep birlikte gidilir. Gece dahi bir cenaze olsa onu o gece hep birlikte kaldırırlar. Birinin sıkıntısı var ise o sıkıntıyı hep birlikte halletmeye çalışırlar. Dışarının kültüründen çok etkilenmemiştir. Düğünlerimizi genelde evde yapar ve tüm ilçe halkını davet etmeye çalışırız. Düğünlerimizi İslam inancına ve geleneklerimize göre yaparız. Çok fazla çalgılı bir şekilde komşularımızı rahatsız etmemeye çalışırız. İlçemiz güzel bir yerdir ve dedi kodu olmaz." şeklinde konuştu.

-"KAHVEHANELERİMİZDE OYUN OYNANMAZ"

Kahvehanelerinde oyun oynanmadığını belirten Koç, "Birbirimizi sorar dertleşiriz. Yabancı bir yere gittiğimiz zaman bu şekilde bir insanlık ile karşılaşamıyoruz. Kimse kimseyi tanımaz. Bir apartmanda oturan alt veya üst kat komşusunu tanımaz. Bizde böyle değildir. Birbirimizden haberdar oluruz. Çocuklarımız dahi genelde hep yan yanadırlar. Dışarıdan gelen bir misafir olursa ona bir çay parası dahi ödetmez, evimize misafir ederiz. Böyle güzel geleneklerimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

-"KUMAR, HARAM OLDUĞU İÇİN TERK EDİLDİ"

Kumar oynamanın haram olduğundan dolayı terk edildiğini dile getiren Abuzer Atalay da, bu şekilde bir karar almalarında ilçede dönemin ilçe vaizinin etkisinin olduğunu söylediler.

Başkaları hakkında konuşmamaya dikkat ettiklerini dile getiren Atalay, şöyle konuştu: "Biz, buraya gelip sohbet ederiz. Kimsenin gıybetini yapmaz, namaz vakti geldiğinde camiye gider namazımızı kılarız. Biz, kendimizi kurtarmak peşindeyiz. Onun dışında burada bir araya geliriz. Kahvehanelerimizde oyun oynanmaz."

-"BİR AİLE GİBİ HEPİMİZ BİRBİRİMİZLE SAMİMİYİZ"

Abdurrahman Önenise şunları dile getirdi:

"Bizler ilçe olarak bir aile gibiyiz hepimiz birbirimizle samimiyiz. Kendi geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Buraya gelip sohbet ediyoruz. Kimse hakkında bir şey konuşmuyoruz. Şimdiki kimi gençler televizyonlardan etkileniyor. Kimileriyse İslami ahlak ile ahlaklanmış. İslam ahlakı ile hareket eden gençler anne ve babalarına hürmet ediyor. Diğer gençler ise kendi hallerindedirler. İlçemize gelen vaiz Ahmet Doğan ismindeki hocamız bize 'İlçeniz Müslüman yerdir. Burada böyle kâğıt oynamanız doğru değildir, gelin bu oyunu kaldıralım.' dedi. Allah ondan razı olsun bu şekilde kâğıt ilçemizde kalkmış oldu. Oyun günah olduğu için terk edildi. Buraya gelip sohbet ediyor ve namaz vakti geldiğinde camiye gidiyoruz."

-"İLÇEMİZDE İÇKİ SATILMAZ"

İlçede içki satılan yerlerin olmadığını ve bunun sevindirici bir durum olduğunu dile getiren yöre halkından Mustafa Keskiner, "Birbirimizi tanıyoruz. Gelip burada sohbet ederiz. Birimizin hastası olduğu zaman, taziyesi olduğu zaman hepimizin haberi olur ve birlikte hareket ederiz. İlçemizde içki satılmaz. Kahvehanelerimizde kâğıt oyunları oynanmaz." şeklinde ifadeler kullandı.

-"TÜRKİYE'NİN HİÇBİR YERİNDE BİZİM KÜLTÜR YOKTUR"

İbrahim atmaca da şunları kaydetti:

"İlçemizde içki satan dükkânımız yoktur. İçki içen varsa da gizliden içer. Eskiden şimdiki gibi bolluk yoktu. Bizler nohut ekmeği yerdik. Şimdiyse sofralarımızda 4- 5 çeşit yemek bulunuyor. Buna da kanaat etmiyoruz. Bu durum Müslümanlar için iyi şey değildir. Burada 15 tane kahvehanemiz var, oralarda kumar oynanmaz. Oraya gelenler oturup sohbet ederler. Bizim burada ne kadar parti varsa da particilik yoktur. İnsanımız hangi partiden olursa olsun herkes birbirinin yanında oturur muhabbet eder. Bizim kültür Türkiye'nin hiçbir yerinde yoktur. İnsanları misafirperverdirler. Hastanede çay almaya giderken masadaki diğer vatandaşında çayını verince bana, 'Sen Çelikhanlı mısın?' dedi."

-"TAZİYE MASRAFLARINI HALK ÜSTLENİYOR"

Yusuf Sonkaya ise taziyelerde masrafları halkın üstlendiğini dile getirerek, şunları vurguladı:
"İlçemizde kâğıt oynanmaz. İçki yoktur. Böyle bir ilçe Türkiye'de yoktur. Yaz- kış sebzelerimiz hep dışarıdadır ve kimse karışmaz. Birbirimizi rahatsız etmeyiz. Bir taziye olduğu zaman taziye sahibine iş yaptırmaz, yemek ve diğer masraflarını yöre halkı olarak karşılarız."

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″