Sözlü Saldırıya Uğrayan Avukatlar İçin Açıklama

Adıyaman'da, avukatlara dava yakınları tarafından sözlü saldırı ve darp girişimine Adıyaman Barosundan tepki geldi.

Sözlü Saldırıya Uğrayan Avukatlar İçin Açıklama
Sözlü Saldırıya Uğrayan Avukatlar İçin Açıklama
Bu içerik 101 kez okundu.

Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen çocuğa taciz davasında duruşması sonrasında olayın avukatları mağdur ve sanık aileleri tarafından sözlü saldırıya ve darp girişimine uğradılar.
Adıyaman Baro Başkanlığında toplanan avukatlar adına açıklamada bulunan Avukat Hakları Komisyon Başkanı Mithat Yaşar, hak arama mesleğini yürüten avukatların, gö­revini yerine getirirken ironik bir şekilde hak ihlaline uğradığını söyledi.

Yaşar şöyle devam etti:

"Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Çocuğun Cinsel İstismarı Suçu ile ilgili davada tahkikat mercilerinin talebi Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince Adıyaman Barosu tarafından kadın bir meslektaşımız mağdur vekili olarak görevlendirilmiştir. Anılan dosyanın 07.02.2019 tarihli karar duruşması sonrasında mağdur vekili meslektaşımız ile o sırada yanında bulunan bir diğer kadın meslektaşımız, mağdur ve sanık aileleri tarafından sözlü saldırıya uğramış ve darp girişimi ile karşı karşıya kalmışlardır. Yurttaşın güven kaynağı olan avukat, böyle durumlarda, kendisini korumak ve savunmak zorunda kalmakta, görevini yerine getirebilmek için yardıma gereksinim duymaktadır.Olay sonrasında meslektaşlarımız derhal Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve Savcılık makamınca gerekli gözaltı işlemleri yapılmıştır. Adıyaman Barosu olarak şikâyet konusu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz. Gerek olay esnasında görevlerini gereğince ifa edip meslektaşlarımızın yanında olaya müdahale eden kolluk görevlilerine gerekse de sonrasında şikâyet konusu olay ile yakından ilgilenen Savcılık makamına teşekkürlerimizi sunuyoruz."

-"BU SALDIRI NE İLK NE DE SONDUR"
Avukatlar hak arama özgürlüğünün güvencesi olduğunu belirten Yaşar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Hiç kuşku yok ki meslektaşlarımızın yerine getirdiği görev; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 1. Maddesi ve 5271 sayılı CMK ilgili maddeleri uyarınca bir kamusal hizmettir. Kamusal bir hizmeti yerine getirmek üzere Adıyaman Barosu eliyle görevlendirilmiş meslektaşlarımızın maruz kaldığı saldırılar, öncelikle mesleğimize ve devamında kurumumuz Adıyaman Barosuna yapılmıştır. Hak arama özgürlüğünün güvencesi, savunmanın temsilcisi avukatlar olarak her geçen gün çığ gibi büyüyen meslek sorunlarıyla karşı karşıyayız. Avukatlık mesleğinin itibarını yükseltmek, sorunlarımızın üstesinden gelmek için verdiğimiz mücadeleler esasen hukukun üstünlüğü mücadelesinden bağımsız değildir. Avukatların mesleklerini yerine getirirken karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve tespit edilen sorunları gidermek için var gücümüzle çalışacağız. Sorunlarımız ağır, mücadele koşullarımız zorlu olsa da 100 binin üzerinde meslektaşımızla bütün bunların üstesinden gelecek örgütlü bir güce sahibiz. Maalesef Avukatlık mesleğine genel bakışın bir tezahürü olan bu saldırı ne ilk ne de son saldırıdır.  Ancak şu herkesçe bilinmelidir ki meslek onurumuz için her türlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz."

 

Kaynak : PHA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″