Başkan Turan:″2019 Sözleşmesine Mevcut Taşeron İşçilerin De Dahil Olmasını İstiyoruz″ - Videolu Haber

Öz Büro İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Mustafa Turan,"gecen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından taşeronda çalışan 1 milyon işçiye kadro müjdesini verdi ve 2019 sözleşmesinde yer almak istiyoruz"dedi.

Başkan Turan:″2019 Sözleşmesine Mevcut Taşeron İşçilerin De Dahil Olmasını İstiyoruz″ - Videolu Haber
Başkan Turan:″2019 Sözleşmesine Mevcut Taşeron İşçilerin De Dahil Olmasını İstiyoruz″ - Videolu Haber
Bu içerik 246 kez okundu.

Mevcut haklarıyla işçilerin geçinemediklerini ve diğer kadrolu işçiler gibi haklara sahip olmak istediklerini belirten Turan şöyle devam etti:

"Bilindiği gibi geçen sene Cumhurbaşkanımız işçilerimize kadro müjdesini verdi. Bir milyona yakın işçimiz kadro müjdesiyle mutlu oldu. Ama ne yazık ki bu kadro verilirken mevcut haklarıyla geçtiler. Tabi şuan ekonomi pahalılığı göz önünde. İşçiler mevcut hakları ile geçinemiyorlar ve sosyal haklarını istiyorlar. 2020 sözleşmesine dâhil olacak işçilerle bir kararname çıkmıştı. Ama biz 2020 yılını beklemek yerine, işçilerimizi 2019 yılında toplu sözleşmesine oturup ve onlarında eşit bir diğer kadrolu işçiler gibi maaş almalarını, aynı haklara sahip olmalarını, normal bir standart yaşamı yaşamalarını istiyoruz. İşçilerimize asgari ücret gibi maaş veriliyor. Mevcut hakların hiç biri yok. İşçi kendini taşeron olarak görüyor. Hatta verilen bu kadrodan mutlu olunurken bütün işçilerde şuan bir mutsuzluk ve umutsuzluk yaşanmaya başladı.” 

-"2019 SÖZLEŞMESİNE MEVCUTTAKİ TAŞERON İŞÇİLERİMİZİN DE DAHİL OLMASINI İSTİYORUZ"


“Şimdi Şubat ayı sözleşme ayı olacak. Hükümetimizden temennimiz, nasıl Cumhurbaşkanımız çıktı bir günde 1 milyon işçiye kadro verip Türkiye'de bir devrim yaptıysa aynı olayı yine bekliyoruz. Çıkıp bizim işçilerimize müjde verilmesini, 2019 toplu sözleşmesine işçileri dâhil etmesini bekliyoruz. Şubat ayı içerisinde Çalışma Bakanlığı mevcut kadrolu işçiler için bir toplu sözleşme görüşme pazarlığı başlatacak. Toplu sözleşme yapılacak, maaşlar ve artışlar enflasyon farkları gibi şeyler olacak. Şimdi Türkiye'de enflasyon farkı yüzde 30'ları buldu. Şimdi mevcut kadro işçisi yüzde 30 enflasyon farkından faydalanacaklar. Ama KHK işçilerimiz hiç biri bu enflasyon farkından faydalanamayacak. Şimdi bu toplu sözleşme olduğu süreçte Çalışma Bakanlığı mevcut sendikaları çağırıp görüşmeler yapıyor. Kadroya geçen 1 milyona yakın işçimizin bu ay yapılacak mevcut sözleşmelerinde faydalanmalarını istiyoruz. Şimdi bu bizim işçilerimizin hakkı olan bir şey. Bunlar sonuçta bu ülkenin evlatları, bu ülkede çalışan insanlar. Hepsi emek ve ter döken insanlar. Önümüzde bir seçim var, işçilerimizin küskün olmasını istemiyorum. Cumhurbaşkanımızı seviyorlar. 2019 sözleşmesine mevcuttaki taşeron işçilerimizin dâhil olmasını istiyoruz. 2019 sözleşmesine eğer işçilerimiz dâhil edilirse, bütün iş düzeyleri, mesai saatleri, enflasyon farklılarından faydalanacaklardır. Eğer bir kadro verilmişse sonuçta kadro verildi. Bu kadronun içerisi şuan boş, içerisinin doldurulması gerekiyor. Hükümetimizin artık bu işe el atması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın bu müjdeyi vermesi gerekiyor.” 


-"SANAL MEDYADA YÜKLENİP CUMHURBAŞKANIMIZA SESİMİZİ DUYURMAMIZ GEREKİYOR"

“Şuan kadro verildi ama içi boş. Bu kadronun doldurulma zamanı geldi. Biz de sendika olarak, hem genel başkanlarımız hem ellimizden geleni yapıyoruz. İşçilerimizin bu ay sürecinde ellerinden geldiğince sanal medyalara yüklenmelerini istiyoruz. Haklarını talep etmelerini, seslerini hükümete duyurulmalarını istiyoruz. Herkesin birlik beraberlik içerisinde olması gerekiyor. Herkesin eş zamanlı Twitter’da, Facebook’ta, İnstagram’da bu talepleri bildirmelerini istiyoruz. Çünkü bu ay, işçiler için en önemli ay. Bu ay toplu sözleşme ayı. Eğer bu ay işler yolunda giderse, bir sene beklemeye ne işçinin tahammülü vardır ne de bizim tahammülümüz. Bütün işçilerimizin birlik beraberlik içinde, bu sistemde ellerini taşın altına koymasını ve sanal medyada Cumhurbaşkanına sesini duyurması gerekiyor.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni'nin Kanayan Yarası Trafik Sorunu Çözüm Bekliyor
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″
Besni Belediye Başkanı Öztürk:″Fakültemize Sahip Çıkalım″